פתאום לפני 70 שנה – הארץ שלנו, כרך א’

הגליון הראשון של הארץ שלנו יצא בשנת תשי"א, ב-31.1.51, והוא עלה 75 פרוטות. מכרך א', שאוגד בתוכו את גליונות 1-35, הצלחתי לדלות בקושי רב רק שתי כתבות הקשורות באוכל:

 

גליון מספר 2, 7.2.1951

שמעון צבר משרכך רגליו ברחבי ארצנו בחיפוש אחר פתרון לחידה אבולוציונית ממדרגה ראשונה, מהו מקורו של הדג הידוע – פילֶה?  הסיפור מתחיל לאט כמו פינתו של גדעון רייכר עם “אצה רצה גברת כהן למשרד הפנים בג’בל פלפילה וכו’ וכו’” ומקבל תפנית משעשעת בעלילה עם הגיעו לירושלים בחיפושים אחרי פרופיסור.

 

גליון מספר 20, 13.6.1951

קורות חייו של כרם בגליל.

 

כתבות קודמות בסדרה:

משמר לילדים, כרך ב’

פורסם בקטגוריה הגיגים, היסטוריה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות בנושא פתאום לפני 70 שנה – הארץ שלנו, כרך א’

 1. מאת מאיה‏:

  מגניב.
  אני מניחה שלא היו הרבה כתבות על אוכל כי לא התעסקו עם ענייני אוכל יותר מדי, לא היה יותר מדי אוכל ואכלו רק מה שצריך.

 2. מאת עודד‏:

  זה מה שכתבתי בפעם הקודמת.

 3. מאת חנה‏:

  אני כילדה קבלתי פילה כאילו הוא שניצל והיה לו טעם זוועתי. אני חושבת שעד היום אני שונאת דגים בדיוק בגלל הפילה הזה

 4. מאת דני‏:

  הכתבה על דג פילה היא סנסציה אמיתית. אם לא היה כתוב "קודפיש" עדיין לא היינו יודעים באיזה דג מדובר ("חמור ים"? מי משתמש כיום בשם הזה?). בקיצור, בקלה, ובא לציון גואל.

 5. מאת מאיה‏:

  חשבתי על זה, נראה לי שלא רק בשנות קום המדינה לא היו כתבות על אוכל בעיתוני ילדים, לא זכור לי שגם בעיתונים כמו "מעריב לנוער" ו"ראש 1" שהייתי קוראת (לפני יותר מ- 20 שנה…) היו כתבות על אוכל.

 6. מאת נעמי‏:

  חנה, גם לי יש זיכרונות מצמררים משניצל פילה. לשמחתי זה לא גרם לי לשנוא דגים. אני גם זוכרת תבשיל קישואים שמכרו לי במסווה של "פטריות" (אחרי שפעם אחת זכינו לתבשיל של פטריות טריות שנקטפו בכרמל), ולאח שלי ניסו למכור רגל קרושה בתור "חומוס קפוא". אמתי.

השאר תגובה